צילום: גיל רוביו

עבור כל אתיופי, יהודי או נוצרי, ירושלים מסמלת משהו מיוחד. שמימי. נשגב. חלומי. קצת כמו המוסיקה של אַבָּטֶה בָּרִיהוּן, מגדולי המוסיקאים האתיופים שפועלים בישראל.

אבטה, שזכה לכינוי "ג'ון קולטריין האתיופי" עוד בצעירותו, מגיע לבמה המרכזית של מקודשת כדי לחגוג בענק את המוסיקה האתיופית ואת החיבור המיוחד שלה לציון. בריהון חובר לספי ציזלינג (מהאחים רמירז) ולעוד שמונה נגנים וירטואוזיים כדי להציע לכולנו מופע מרגש, שכולו גילויים וחיבורים מוסיקליים שנעים על קו התפר שבין אדיס אבבה, ניו אורלינס ולב ציון.

ההופעה ניפתחה במופע א-קפלה מסורתי של קייסים אתיופים, שאליהם הצטרפו אבטה והלהקה עם שירים מסורתיים וחדשים. רגע מקודש במיוחד התרחש כשאהוד בנאי, אלוף החיבורים, עלה לבמה והצטרף לסופר גרופ לנעילת המופע.

בריהון היה על המסלול להפוך לכוכב על באתיופיה כשהחליט לעלות לישראל בעקבות משפחתו ב-1999. כמו רבים מבני קהילתו, הוא חווה קשיי קליטה רבים, נאלץ לזנוח את הסקסופון ולעבוד בשטיפת כליים וכמעט איבד את יכולות הנגינה בעקבות יבלות שלא הגלידו בידיו. בדרך נס, הצליחו מספר מוסיקאים מקומיים להשיב את בריהון לקדמת הבמה ומאז הוא ייצר, ניגן ושר בהרכבים אנסמבל ראס דשן, אנסמבל תזטה, כולומה ואף שיתף פעולה עם אריאל זילבר, ערן צור אנסמבל מזרח-מערב ועוד.


פתיחת דלתות: 21:30

תחילת מופע: 22:00

אבטה בריהון - סקסופון, שירה, מנהל מוזיקלי
ספי ציזלינג - חצוצרה, מנהל מוזיקלי
אמיר שדות - בס
אילן סמילן - גיטרה
נעם חבקין - קלידים
ירון אוזנה - טרומבון
עידן קופפרברג - כלי הקשה
מתן אסייג - תופים
רודי ביינסין - שירה
אורחים מיוחדים - אהוד בנאי
קייס מנטסנוט (אלי) ממו וונדה
קייס מסרט ברך
קייס מנטסנוט ברוך גבזה
קייס צהיה טגנה גנגול