בכל פעם שאנחנו פוגשים משהו או מישהו חדש מתעוררת בנו תחושה מעורבת. אנחנו נדרכים. אנחנו נרגשים. אנחנו מגלגלים בראש את המחשבות על הרושם הראשוני שנקבל וניצור. גם ב"הנחת יסוד" אנחנו עומדים לפגוש משהו חדש לגמרי. משהו שמעולם לא נתקלנו בו - שילוב ראשון מסוגו בין פרפורמנס אמנותי לניסוי מדעי במעבדה לחקר רגשות.

למשך 10 שעות, בליבה של ירושלים, יהפוך אולם הספורט של ימקא לזירת התרחשות שעל התפר שבין מדע לאמנות. הקהל יהיה הנסיין, המציגים יחוללו את הניסוי והחוקרים יצפו יחד עם כולנו במופע שהוא גם מחקר מדעי תקף לגמרי. החדרים הפנימיים של חדר הכושר הישן יהפכו למעין מעבדה מאולתרת ומבודדת בתנאי שדה ובתוכן יתרחש מיצג שהוא ניסוי וניסוי שהוא מיצג.

מה בדיוק שאלת המחקר? מי קבוצת הניסוי ומי קבוצת הביקורת? מה בדיוק קורה במיצג? אם נגלה לכם מראש הניסוי כבר לא יהיה תקף... אנחנו כן יכולים לרמוז שהניסוי ממש תפור על ירושלים ולהבטיח שאחרי שתצאו מהאולם כבר תבינו הכל.

"הנחת יסוד" הוא שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין פסיכולוג חברתי שחוקר רגשות ואמנית פרפורמנס החוקרת אינטראקציות אנושיות. הפעולה המשותפת שלהם במסגרת מקודשת היא גם ניסוי פסיכולוגי, גם פרויקט האוסף נתונים לצורך מחקר וגם חוויה אמנותית חד פעמית ורב חושית.

הנחת יסוד הוא תולדה של שיתוף פעולה בין האמנית עינת עמיר והחוקר יוסי חסון מהמעבדה לחקר רגשות בקונפליקט במרכז הבינתחומי הרצליה, בהובלת פרופ' עירן הלפרין, דיקן בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה בבינתחומי, פרופ׳ תמר שגיא וד"ר מיכל רייפן-תגר, מרצות וחוקרות בביה"ס לפסיכולוגיה בבינתחומי.

ההשתתפות בניסוי הפרפורמטיבי היא חוויה אישית שנתפרת לכל צופה באופן מיוחד ולכן תדרשו למלא שאלון קצר עם תום הליך רכישת הכרטיס בעזרת איש צוות שלנו שיחזור אליכם בטלפון. אל תדאגו, המידע שתמסרו יישמר חסוי וישמש אותנו לטובת הניסוי בלבד.  

 

 

יוצרים: עינת עמיר ויוסי חסון
הפקה: עומר אלשייך
הדמייה: שי עיד אלוני
מנהל אמנותי מקודשת: איתי מאוטנר